Mzalendo
Mzalendo
Eye on Kenyan Parliament
Menu
Home
Hansard
Home
»
Position
»
Member National Assembly
»
Governmental
»
Parliament
View as grid
Member of the National Assembly of Parliament
Position holders during National Assembly 2013-2017
(from 5th March 2013 to 16th July 2017)
Switch to:
Current
—
National Assembly
—
National Assembly 2007-2013
—
National Assembly 2017-
—
National Assembly 2022 - 2027
—
National Assembly 2022-2027
—
Senate 2013-2017
—
Senate 2017-
—
Senate 2022 - 2027
—
Senate 2022-2027
Where:
All
Baringo (County)
Bomet (County)
Bungoma (County)
Busia (County)
Central (Province)
Coast (Province)
Eastern (Province)
Elgeyo-Marakwet (County)
Embu (County)
Garissa (County)
Homa Bay (County)
Isiolo (County)
Kajiado (County)
Kakamega (County)
Kericho (County)
Kiambu (County)
Kilifi (County)
Kirinyaga (County)
Kisii (County)
Kisumu (County)
Kitui (County)
Kwale (County)
Laikipia (County)
Lamu (County)
Machakos (County)
Makueni (County)
Mandera (County)
Marsabit (County)
Meru (County)
Migori (County)
Mombasa (County)
Murang'a (County)
Nairobi (County)
Nairobi (Province)
Nakuru (County)
Nandi (County)
Narok (County)
North-Eastern (Province)
Nyamira (County)
Nyandarua (County)
Nyanza (Province)
Nyeri (County)
Rift Valley (Province)
Samburu (County)
Siaya (County)
Taita Taveta (County)
Tana River (County)
Tharaka-Nithi (County)
Trans-Nzoia (County)
Turkana (County)
Uasin Gishu (County)
Vihiga (County)
Wajir (County)
Western (Province)
West Pokot (County)
Ainamoi (Constituency)
Aldai (Constituency)
Alego Usonga (Constituency)
Awendo (Constituency)
Bahati (Constituency)
Balambala (Constituency)
Banissa (Constituency)
Baringo (County)
Baringo Central (Constituency)
Baringo North (Constituency)
Baringo South (Constituency)
Belgut (Constituency)
Bobasi (Constituency)
Bomachoge Borabu (Constituency)
Bomachoge Chache (Constituency)
Bomet (County)
Bomet Central (Constituency)
Bomet East (Constituency)
Bonchari (Constituency)
Bondo (Constituency)
Borabu (Constituency)
Budalangi (Constituency)
Bumula (Constituency)
Bungoma (County)
Bura (Constituency)
Bureti (Constituency)
Busia (County)
Butere (Constituency)
Butula (Constituency)
Buuri (Constituency)
Central Imenti (Constituency)
Changamwe (Constituency)
Chepalungu (Constituency)
Cherangany (Constituency)
Chesumei (Constituency)
Chuka/Igambang'ombe (Constituency)
Dadaab (Constituency)
Dagoretti North (Constituency)
Dagoretti South (Constituency)
Eldama Ravine (Constituency)
Eldas (Constituency)
Elgeyo-Marakwet (County)
Embakasi Central (Constituency)
Embakasi East (Constituency)
Embakasi North (Constituency)
Embakasi South (Constituency)
Embakasi West (Constituency)
Embu (County)
Emgwen (Constituency)
Emuhaya (Constituency)
Emurua Dikirr (Constituency)
Endebess (Constituency)
Fafi (Constituency)
Funyula (Constituency)
Galole (Constituency)
Ganze (Constituency)
Garissa (County)
Garissa Township (Constituency)
Garsen (Constituency)
Gatanga (Constituency)
Gatundu North (Constituency)
Gatundu South (Constituency)
Gem (Constituency)
Gichugu (Constituency)
Gilgil (Constituency)
Githunguri (Constituency)
Hamisi (Constituency)
Homa Bay (County)
Homa Bay Town (Constituency)
Igembe Central (Constituency)
Igembe North (Constituency)
Igembe South (Constituency)
Ijara (Constituency)
Ikolomani (Constituency)
Isiolo (County)
Isiolo North (Constituency)
Isiolo South (Constituency)
Jomvu (Constituency)
Juja (Constituency)
Kabete (Constituency)
Kabondo Kasipul (Constituency)
Kabuchai (Constituency)
Kacheliba (Constituency)
Kaiti (Constituency)
Kajiado (County)
Kajiado Central (Constituency)
Kajiado East (Constituency)
Kajiado North (Constituency)
Kajiado South (Constituency)
Kajiado West (Constituency)
Kakamega (County)
Kaloleni (Constituency)
Kamukunji (Constituency)
Kandara (Constituency)
Kanduyi (Constituency)
Kangema (Constituency)
Kangundo (Constituency)
Kapenguria (Constituency)
Kapseret (Constituency)
Karachuonyo (Constituency)
Kasarani (Constituency)
Kasipul (Constituency)
Kathiani (Constituency)
Keiyo North (Constituency)
Keiyo South (Constituency)
Kericho (County)
Kesses (Constituency)
Khwisero (Constituency)
Kiambaa (Constituency)
Kiambu (Constituency)
Kiambu (County)
Kibra (Constituency)
Kibwezi East (Constituency)
Kibwezi West (Constituency)
Kieni (Constituency)
Kigumo (Constituency)
Kiharu (Constituency)
Kikuyu (Constituency)
Kilgoris (Constituency)
Kilifi (County)
Kilifi North (Constituency)
Kilifi South (Constituency)
Kilome (Constituency)
Kimilili (Constituency)
Kiminini (Constituency)
Kinango (Constituency)
Kinangop (Constituency)
Kipipiri (Constituency)
Kipkelion East (Constituency)
Kipkelion West (Constituency)
Kirinyaga (County)
Kirinyaga Central (Constituency)
Kisauni (Constituency)
Kisii (County)
Kisumu (County)
Kisumu Central (Constituency)
Kisumu East (Constituency)
Kisumu West (Constituency)
Kitui (County)
Kitui Central (Constituency)
Kitui East (Constituency)
Kitui Rural (Constituency)
Kitui South (Constituency)
Kitui West (Constituency)
Kitutu Chache North (Constituency)
Kitutu Chache South (Constituency)
Kitutu Masaba (Constituency)
Konoin (Constituency)
Kuresoi North (Constituency)
Kuresoi South (Constituency)
Kuria East (Constituency)
Kuria West (Constituency)
Kwale (County)
Kwanza (Constituency)
Lafey (Constituency)
Lagdera (Constituency)
Laikipia (County)
Laikipia East (Constituency)
Laikipia North (Constituency)
Laikipia West (Constituency)
Laisamis (Constituency)
Lamu (County)
Lamu East (Constituency)
Lamu West (Constituency)
Langata (Constituency)
Lari (Constituency)
Likoni (Constituency)
Likuyani (Constituency)
Limuru (Constituency)
Loima (Constituency)
Luanda (Constituency)
Lugari (Constituency)
Lunga Lunga (Constituency)
Lurambi (Constituency)
Maara (Constituency)
Machakos (County)
Machakos Town (Constituency)
Magarini (Constituency)
Makadara (Constituency)
Makueni (Constituency)
Makueni (County)
Malava (Constituency)
Malindi (Constituency)
Mandera (County)
Mandera East (Constituency)
Mandera North (Constituency)
Mandera South (Constituency)
Mandera West (Constituency)
Manyatta (Constituency)
Maragwa (Constituency)
Marakwet East (Constituency)
Marakwet West (Constituency)
Marsabit (County)
Masinga (Constituency)
Matayos (Constituency)
Mathare (Constituency)
Mathioya (Constituency)
Mathira (Constituency)
Matuga (Constituency)
Matungu (Constituency)
Matungulu (Constituency)
Mavoko (Constituency)
Mbeere North (Constituency)
Mbeere South (Constituency)
Mbita (Constituency)
Mbooni (Constituency)
Meru (County)
Migori (County)
Mogotio (Constituency)
Moiben (Constituency)
Molo (Constituency)
Mombasa (County)
Mosop (Constituency)
Moyale (Constituency)
Msambweni (Constituency)
Mt. Elgon (Constituency)
Muhoroni (Constituency)
Mukurweini (Constituency)
Mumias East (Constituency)
Mumias West (Constituency)
Murang'a (County)
Mvita (Constituency)
Mwala (Constituency)
Mwatate (Constituency)
Mwea (Constituency)
Mwingi Central (Constituency)
Mwingi North (Constituency)
Mwingi West (Constituency)
Nairobi (County)
Naivasha (Constituency)
Nakuru (County)
Nakuru Town East (Constituency)
Nakuru Town West (Constituency)
Nambale (Constituency)
Nandi (County)
Nandi Hills (Constituency)
Narok (County)
Narok East (Constituency)
Narok North (Constituency)
Narok South (Constituency)
Narok West (Constituency)
Navakholo (Constituency)
Ndaragwa (Constituency)
Ndhiwa (Constituency)
Ndia (Constituency)
Njoro (Constituency)
North Horr (Constituency)
North Imenti (Constituency)
North Mugirango (Constituency)
Nyakach (Constituency)
Nyali (Constituency)
Nyamira (County)
Nyando (Constituency)
Nyaribari Chache (Constituency)
Nyaribari Masaba (Constituency)
Nyatike (Constituency)
Nyeri (County)
Nyeri Town (Constituency)
Ol Joro Orok (Constituency)
Ol Kalou (Constituency)
Othaya (Constituency)
Pokot South (Constituency)
Rabai (Constituency)
Rangwe (Constituency)
Rarieda (Constituency)
Rongai (Constituency)
Rongo (Constituency)
Roysambu (Constituency)
Ruaraka (Constituency)
Ruiru (Constituency)
Runyenjes (Constituency)
Sabatia (Constituency)
Saboti (Constituency)
Saku (Constituency)
Samburu (County)
Samburu East (Constituency)
Samburu North (Constituency)
Samburu West (Constituency)
Seme (Constituency)
Shinyalu (Constituency)
Siaya (County)
Sigor (Constituency)
Sigowet/Soin (Constituency)
Sirisia (Constituency)
Sotik (Constituency)
South Imenti (Constituency)
South Mugirango (Constituency)
Soy (Constituency)
Starehe (Constituency)
Suba (Constituency)
Subukia (Constituency)
Suna East (Constituency)
Suna West (Constituency)
Taita Taveta (County)
Tana River (County)
Tarbaj (Constituency)
Taveta (Constituency)
Teso North (Constituency)
Teso South (Constituency)
Tetu (Constituency)
Tharaka (Constituency)
Tharaka-Nithi (County)
Thika Town (Constituency)
Tiaty (Constituency)
Tigania East (Constituency)
Tigania West (Constituency)
Tinderet (Constituency)
Tongaren (Constituency)
Trans-Nzoia (County)
Turbo (Constituency)
Turkana (County)
Turkana Central (Constituency)
Turkana East (Constituency)
Turkana North (Constituency)
Turkana South (Constituency)
Turkana West (Constituency)
Uasin Gishu (County)
Ugenya (Constituency)
Ugunja (Constituency)
Uriri (Constituency)
Vihiga (Constituency)
Vihiga (County)
Voi (Constituency)
Wajir (County)
Wajir East (Constituency)
Wajir North (Constituency)
Wajir South (Constituency)
Wajir West (Constituency)
Webuye East (Constituency)
Webuye West (Constituency)
West Mugirango (Constituency)
West Pokot (County)
Westlands (Constituency)
Wundanyi (Constituency)
Yatta (Constituency)
Showing
341
to
350
of
355
.
Thomas Mwadeghu
more…
Member of the National Assembly for
Wundanyi
(in
Taita Taveta
County). Member of
Orange Democratic Movement
.
Francis Mwangangi Kilonzo
more…
Member of the National Assembly for
Yatta
(in
Machakos
County). Member of
Muungano Development Movement Party (MDM)
.
Robert Mutemi Mutua
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
Wiper democratic Movement Kenya
.
Sunjeev Kour Birdi
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
United Republican Party (URP)
.
Zuleikha Juma Hassan
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
Orange Democratic Movement
.
Hassan Aden Osman
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
United Democratic Forum Party (UDF)
.
Amina Abdalla
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
The National Alliance (TNA)
.
Abdi Noor Mohammed Ali
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
United Republican Party (URP)
.
Enoch Kibunguchy
more…
Member of the National Assembly. Member of
Ford Kenya
.
Sara Paulata Korere
more…
Nominated Member of the National Assembly. Member of
Jubilee Party
.
‹‹ previous
1
2
...
33
34
35
36
next ››